Víťazom prvého dňa na Moris Cup Jahodná 2017 Jozef Béreš

Krásne slnečné počasie dnes vítalo jazdcov i fanúšikov na prvom súťažnom dni deviateho ročníka pretekov automobilov do vrchu Moris Cup Jahodná 2017. Hlavnými súťažami dnešného dňa boli Majstrovstvá Slovenska, Majstrovstvá Slovenska historických vozidiel, Slovenský kopcový pohár a Slovenská trofej pravidelnosti historických vozidiel. Absolútnym víťazom sa stal Jozef Béreš na formulovom vozidle Tatuus PY 012.

Do dnešnej súťaže na trati medzi Alpinkou a rekreačným strediskom Jahodná bolo prevzatých 75 súťažných vozidiel, z ktorých sme na trati videli takmer všetky. Neodštartovali len jazdci, ktorí zbierajú body do FIA majstrovstiev historických automobilov a FIA medzinárodného pohára a nechali si tréning až na zajtrajšie ráno. Najrýchlejším jazdcom na trati dnes bol Jozef Béreš a to aj napriek tomu, že jeho vozidlo nefungovalo na 100 percent. „Na auto som si v podstate už zvykol, ale tie nastavenia, ktoré nám v Poľsku fungovali, tak tu nefungovali vôbec a museli sme dosť laborovať. Od rána sa mi išlo veľmi dobre, akurát v tej poslednej jazde som bol trochu nervózny, lebo v druhej zákrute auto prestalo ísť. Zapol som druhú pumpu, ktorá vydržala celú trať, ale auto hneď za cieľom zdochlo. Ale som v cieli, som prvý, som za to rád“, zhrnul Béreš.

Na druhej priečke dorazil do cieľa Igor Drotár na Škode Fabia R5, ktorý pri svojom štvrtom štarte v tejto sezóne po prvýkrát videl cieľ a stal sa najrýchlejším jazdcom v Kategórii 1. Ani jeho jazda však nebola úplne bezproblémová. „V druhej jazde mi vyšla hore teplota vody, ale nejako sme to zvládli a došli až do cieľa. Ja v podstate s formulou pretekať nemôžem, takže sa teším z toho, že som vyhral medzi plechovými autami. Zobral som dosť bodov, ktoré mi od začiatku roka chýbali. Dúfam, že sa už otočila karta a všetko bude fungovať“. Na treťom mieste v absolútnom poradí doplnil slovenskú dvojicu Poliak Dubai na Mitsubishi Lancer Berg Monster. Krásnu štvrtú priečku vybojoval Bulhar Lyuben Kamenov na Mitsubishi Lancer a na piatom mieste skončil Karel Trněný na Škode Fabia WRC.

Medzi slovenskými historikmi sa najviac darilo českému jazdcovi Petrovi Tykalovi na MTX 1-03 pred Miroslavom Čiliakom na Metalexe MTX 1-06 a Josefom Michlom na Porsche 911 Carrera. V Slovenskom kopcovom pohári zvíťazil Jakub Kolek na Citroene C2 a v Slovenskej trofeji pravidelnosti Lukáš Gállik na Lancii Delta HF Turbo.

Preteky v nedeľu pokračujú druhým súťažným dňom, v ktorý si diváci budú môcť vychutnať ďalšie historické skvosty a spolu s nimi aj rýchle formulové vozidlá kategórie 2. Súťaž bude pozostávať z jednej tréningovej jazdy a dvoch súťažných jázd.

Zdenka Tamášová
Tlačový tajomník Moris Cup Jahodná 2017