Václav Janík víťazom druhého súťažného dňa na Jahodnej

Preteky automobilov do vrchu Moris Cup Jahodná 2017 majú za sebou druhý súťažný deň. Víťazstvo z minulého roka obhájil Václav Janík na Norme M20FC. Padol aj rekord trate v „plechových“ vozidlách!

9. ročník Moris Cup Jahodná pokračoval v nedeľu svojím druhým súťažným dňom. Na jazdcov čakalo tentokrát o niečo chladnejšie, ale stále príjemné počasie, ktoré sa postaralo aj o bezproblémový priebeh a včasné ukončenie súťaže. Na štart sa postavilo 68 pretekárov, ktorí bodovali do FIA majstrovstiev historických automobilov, FIA medzinárodného pohára, Majstrovstiev Slovenska, Majstrovstiev Slovenska historických automobilov, Slovenského kopcového pohára a Slovenskej trofeje pravidelnosti. Najrýchlejšie časy v oboch súťažných jazdách dosiahol český pretekár Václav Janík na Norme M20FC, ktorému tak patrí aj prvenstvo vo FIA medzinárodnom pohári (IHCC). „Som spokojný, ale hlavne sa teším, že nám vydržalo auto, lebo od včera sme mali technické problémy. Máme prasknutý olejový chladič a trošku nám z neho slzil olej, preto sme vynechali aj tréningové jazdy, ale našťastie chladič vydržal. Chcel som trochu vylepšiť čas, ale prioritou bolo dôjsť preteky až do cieľa“, zhrnul absolútny víťaz.

Na druhom mieste skončil Jozef Béreš na vozidle Tatuus PY 012, ktorý napriek pretrvávajúcim technickým problémom dokázal vylepšiť svoje včerajšie dosiahnuté časy a získať absolútne prvenstvo v Majstrovstvách Slovenska. „Problémy zo včera zotrvali, stále mi vypisovalo problém s vodnou pumpou a palivovým čerpadlom. No aj tak som dnes chcel zrýchliť. Držal som sa celý deň na včerajšom čase 1:56, ale pred poslednou jazdou som si povedal, že sa musím zlepšiť, aj keď som netušil kde. Napokon sa mi podarilo čas vylepšiť o sekundu. V slovenskom šampionáte som vyhral, takže som spokojný“. Českého a slovenského jazdca doplnil na stupňoch víťazov Talian Uberto Bonucci na historickom špeciály Osella PA9/90, ktorý zvíťazil vo FIA majstrovstvách historických vozidiel (HHCC).

Najrýchlejším jazdcom Kategórie 1 – tzv. plechových vozidiel, bol Prešovčan Igor Drotár. Ten v druhej súťažnej jazde pokoril trať dlhú 4 750 metrov v čase 1:58,726, čím pokoril rekord trate v tejto kategórii z roku 2013 o vyše jednu desatinu sekundy. „Je to úžasný pocit. Prekonal som rekord v plechovým autách, ktorý sa snažíme prekonať už niekoľko rokov. Som z toho šťastný a ďakujem silnej konkurencii, ktorá má donútila ísť na maximum. Všetko bolo úžasné“.

V Majstrovstvách Slovenska historických vozidiel zajazdil najlepšie časy opäť český jazdec Petr Tykal. Druhé miesto si tentokrát odniesol Josef Michl a tretí skončil Miroslav Čiliak. Víťazom Slovenského kopcového pohára sa stal Jakub Kolek na Citroene C2 pred Rolandom Pecúchom na VAZ 2107 a Gabrielom Tamásom na Škode Fabia. Poradie v Slovenskej trofeji pravidelnosti si dnes jazdci vymenili. Jej víťazom sa stal Marcel Beník na Lancii Delta pred Lukášom Gállikom na Lancii Delta HF.

Spomenieme aj najrýchlejšieho juniora, ktorým sa stal nováčik Denis Suja na Tatuus FR2000 a najrýchlejšiu ženu, Michaelu Debnárovú na Renaulte Clio, ktorá vo svojej triede N-2000 porazila všetkých chlapov.

Absolútne poradie Moris Cup Jahodná 2017 – 2.súťažný deň:
1. Václav Janík, Norma M20FC
2. Jozef Béreš, Tatuus PY 012
3. Uberto Bonucci, Osella PA9/90
4. Jiří Svoboda, Norma M20FC
5. Igor Drotár, Škoda Fabia R5

Zdenka Tamášová
Tlačový tajomník Moris Cup Jahodná 2017