V zozname na Jahodnú už päť placiek

Po rakúskom Rechbergu a poľskej Zaluzi príde ako tretia súťaž Majstrovstiev Slovenska v pretekoch do vrchu na rad Moris Cup Jahodná. Prvé domáce podujatie sa uskutoční už čoskoro, v dňoch 19. – 21. mája 2017, na trati dlhej 4 750 metrov.

Preteky medzi Alpinkou a rekreačným strediskom Jahodná sú známe svojou rozmanitosťou. Štart a aj celá prvá polovica trate sa nachádza na širokej ceste, kde pre rýchlu jazdu potrebujete nájsť správnu stopu. Druhá polovica trate je úzka a viac zradná a nachádza sa v lesnom úseku. Treba však povedať, že trať bude tohto roku pre všetkých trochu nová. Po výrube stromov, ktoré v minulosti po víchriciach a intenzívnych dažďoch padali na trať a ničili zvodidlá, zmenila svoj charakter. Pre jazdcov sa na nej otvorili úseky, ktoré boli predtým neprehľadné a radikálne sa zmenili aj podmienky pre divákov, keď na vyrúbaných stráňach vznikli viaceré bezpečné divácke miesta.

Moris Cup Jahodná je aj v tomto roku zaradená do dvoch medzinárodných seriálov. Prvým z nich je FIA Historic Hill Climb Championship (FIA majstrovstvá historických automobilov),  čo je v Európe najvyššia súťaž v pretekoch do vrchu historických špeciálov. Druhým seriálom je „Pohár“ vypísaný pre moderné kopcové špeciály a to FIA International Hill Climb Cup (IHCC).

Aj vďaka tomuto zaradeniu súťaže sa u nás každoročne zíde nielen množstvo rýchlych jazdcov a zaujímavých vozidiel, ale aj rada dôležitých činovníkov z celej Európy. Technickými  delegátmi Medzinárodnej automobilovej federácie FIA budú v tomto roku Domenico Cifaldi z Talianska, ktorý je špecialistom pre historické automobily a Angličan Jonathan Crook pre moderné vozidlá. Pozorovateľom FIA bude Roderick Parkin tiež z Anglicka. Na dodržiavanie športových predpisov budú dohliadať Miroslav Nezval z Českej republiky, Wolfgang Mika z Nemecka a Boris Kočergin. Do funkcie bezpečnostného delegáta SAMŠ nominoval Jaroslava Vadoca. Najzodpovednejšiu úlohu riaditeľa pretekov už tradične preberie Ľubomír Šimko.

Zoznam prihlásených sa pomaly plní známymi menami jazdcov zatiaľ hlavne zo zahraničia. Už teraz sa tešíme na dvojicu jazdcov z tímu Nutrend Czech – Václava Janíka a Jiřího Svobodu, ktorí sú najväčšími lákadlami pre divákov, pretože na Jahodnú dovezú dve „placky“ Norma M20FC. Navyše Václav Janík už od roku 2012 patrí k víťazom seriálu FIA IHCC a svoje kvality potvrdzuje každoročne aj na Jahodnej. S ďalšími plackami sú prihlásení Richard Meixner, Dušan Nevěřil (obaja Norma M20FC) a Petr Vítek (Osella PA30). Treba uznať, že aj keď zoznam obsahuje zatiaľ len 21 mien, tak už tieto vozidlá naznačujú krásne súboje a „podívanú“ pre fanúšikov. A to sme ešte nespomenuli nádherné historické vozidlá, ktoré na Jahodnej uvidíme. Uzávierka prihlášok je už o týždeň, v stredu 10. mája. Všetky dôležité dokumenty sú zverejnené na oficiálnej stránke organizátora pav.rallye.sk.

Zoznam došlých prihlášok

Zdenka Tamášová
Tlačový tajomník Moris Cup Jahodná 2017