Úspešne zvládnutý 7. ročník MORIS CUP Jahodná!

Posledný májový víkend patril v tomto roku Pretekom automobilov do vrchu na kopci MORIS CUP Jahodná 2015. Na trati dlhej 4 750 metrov si prvenstvo po dva súťažné dni podelili Švajčiar Tiziano Riva a domáci Tomáš Ondrej.

Auto Klub Košice za spolupráce so spoločnosťou Moris Slovakia s.r.o. pripravili na 29.-31. mája 2015 už siedmy ročník pretekov automobilov do vrchu MORIS CUP Jahodná. Preteky boli aj v tomto roku zaradené do medzinárodných FIA seriálov ako sú FIA Historic Hill Climb Championship a FIA International Hill Climb Cup a zároveň do Majstrovstiev Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu, Majstrovstiev Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu historických automobilov, Slovenského kopcového pohára a Slovenskej trofeje – pretekov historických automobilov do vrchu pravidelnosti. Dva víkendové súťažné dni sprevádzalo príjemné teplé počasie, ktoré na trať prilákalo takmer 80 jazdcov z ôsmich európskych krajín a obrovské množstvo divákov. 

Prvý súťažný deň si hneď od ranných tréningov podmanil švajčiarsky jazdec Tiziano Riva na formulovom vozidle Reynard 92D, ktorý nedal svojim súperom šancu ani v meraných jazdách. Jeho najlepší dosiahnutý čas s hodnotou 1:51.515 bol len o tri sekundy pomalší ako je rekord trate a to aj napriek tomu, že Švajčiar štartoval na tejto trati po prvýkrát. Podľa jeho slov mal však ku rekordu trate ešte ďaleko. „Som tu po prvýkrát, prišiel som sem kvôli európskemu poháru. Môj najväčší súper vypadol, takže to bol pekný deň. Auto je veľmi dobré, nemal som žiadny problém. Mohol by som sa ešte zrýchliť, keby som mal kratšiu prevodovku, ale na rekord by to nebolo, pretože tento povrch nie je pre moje auto veľmi vhodný.“ Rivu v absolútnom poradí na stupňoch víťazov doplnili Petr Trnka a Jiří Svoboda, obaja na Norme M20F. Všetci traja spomínaní jazdci tvorili zároveň najvyššie umiestnenia v Medzinárodnom FIA pohári.

Medzi jazdcami FIA Historických majstrovstiev v pretekoch automobilov do vrchu sa tešil Francúz Jean-Marie Alméras na Porsche 935. Aj keď v prvej súťažnej jazde mu patrilo až piate miesto, v druhej jazde sa dokázal výrazne zlepšiť a „vyšplhať“ až na najvyšší stupienok. Spomedzi slovenských „historikov“ sa najlepšie darilo Františkovi Oravcovi na Škode 130 RS. V rámci Majstrovstiev Slovenska bojovalo o body do celoročného hodnotenia 34 jazdcov. Absolútne prvenstvo si vybojoval Igor Drotár na Mitsubishi Lancer WRC. „Bol to nádherný súboj, som veľmi rád, že sa nám podarilo zvíťaziť a získať cenné body. Auto fungovalo, mal som z toho dobrý pocit, konkurencia bola vynikajúca, atmosféra dobrá, preteky prebiehali v pohode. Som pripravený a odhodlaný na zajtrajší boj, na ktorý sa úprimne teším“, zhrnul Prešovčan. Jeho slová boli naozaj opodstatnené, pretože súboj o prvé miesto v druhý súťažný deň bol veľmi zaujímavý.

V nedeľu absolvovali jazdci jeden tréning a dve súťažné jazdy. Podľa výsledkov z tréningovej jazdy to vyzeralo tak, že Jozef Béreš je po sobotných problémoch s pneumatikami skvele naštartovaný. Avšak opak bol pravdou a po poruche turba musel z pretekov nečakane odstúpiť. O dramatický záver sa tak postarali Igor Drotár, poľský jazdec Dubai a Tomáš Ondrej, ktorí sa po prvej meranej jazde nachádzali v piatich desatinách sekundy. Víťazne napokon obstál Ondrej a to na svojom novom vozidle Škoda Fabia WRC. „Doniesli sme sem na Jahodnú nové auto, chceli sme ho len vyskúšať. Keďže každé auto je trošku iné, chvíľu mi trvalo, kým som sa s ním poriadne vžil. Pocity sú vynikajúce, auto je super, všetko krásne funguje“, prezradil jazdec. Medzi historickými vozidlami sa rovnako ako v sobotu, tak aj v nedeľu, najviac darilo Františkovi Oravcovi pred jedinou ženskou pretekárkou Gabikou Andrišekovou. V Slovenskej trofeji pravidelnosti si prvé miesto počas dvoch dní podelili Ľudevít Matuška a Peter Bučko. V Slovenskom kopcovom pohári si v sobotu vyjazdil prvé miesto Ján Barica a v nedeľu Michal Žiak.

Preteky automobilov do vrchu na Jahodnej pri Košiciach si za svojich sedem ročníkov vybudovali stále miesto v kalendári FIA i SAMŠ a veríme, že si ho ešte dlho udržia. 

Zdenka Tamášová,
Tlačové stredisko Moris Cup Jahodná