Na štarte takmer deväťdesiatka jazdcov

Veterné a chladné počasie v piatok privítalo jazdcov pretekov do vrchu Moris Cup Jahodná, ktorí absolvovali administratívne a technické preberanie. Z pôvodne prihlásených 104 jazdcov sa šiesti ospravedlnili, medzi nimi je aj bývalý majster Európy v triede N Peter Jureňa. Preberanie pre európsky šampionát historických automobilov pokračuje aj dnes, preto na štart prvej sobotňajšej tréningovej jazde sa postavilo 88 jazdcov.  

Súťaž na Jahodnej je charakterizuje nádherná takmer 5 kilometrová trať, ale aj skorý budíček. Neúprosný časový harmonogram sa postaral, že traťoví komisári, jazdci i mechanici si musia privstať, aby sa stihli pripraviť na prvú tréningovú jazdu, ktorá má štart už o 7.30 h. Aj preto depo v areáli lyžiarskeho areálu na Jahodnej v sobotu ožilo už pred siedmou ráno a krátko na to sa prvá skupina pretekárov vydala na štart. Organizátori takmer devätdesiatku jazdcov rozdelili na dve skupiny, v prvej sú zoradené autá so štartovými číslami 44 až 999, teda historici, trieda S a N. Ich úvodná tréningová jazda na Jahodnej odštartovala o pol ôsmej. Následne sa na štart vybrali aj piloti druhej skupiny s číslami 45 až 1; autá tried A a E. Bojovať sa bude o body až piatich šampionátov – dvoch FIA, MSR, GSMP a SKP.  Premenené na drobné - FIA majstrovstiev historických automobilov do vrchu (HHCC), FIA Internacional Hill Climb Cup (IHCC), majstrovstiev Slovenka, majstrovstiev Poľska a Slovenského kopcového pohára.

Slnečné počasie a suchá trať bude priať monopostu F3000 i vyhliadkam na prekonanie platného traťového rekordu 1:48,440 min. Na štarte 6. ročníka Moris Cup Jahodná chýba jeho držiteľ, Jaro Krajčí. Jeho primát sa mu bude snažiť uchmatnúť Čech Václav Janík, ktorému sa vlani podarilo kopec na Jahodnej zajazdiť pod 1:50 min, no Jaro Krajči to vzápätí ešte vylepšil.

K zaujímavým súbojom sa schyľuje medzi takzvanými plechovými autami, kde česť slovenských farieb v boji s rýchlymi poľskými jazdcami budú hájiť Igor Drotár na Škode Fabia WRC, na rovnakej značke aj Ján Miloň ako aj Jozef Béreš ml. ma Subaru Impreza WRX.

Tlačové stredisko MORIS CUP JAHODNÁ 2014