Na Jahodnej sa zíde osemdesiatka jazdcov z ôsmich krajín

Michl 2013

Okrúhla osemdesiatka jazdcov tvorí zoznam prihlásených na preteky automobilov do vrchu MORIS CUP Jahodná, ktoré sa uskutočnia už najbližší víkend, v dňoch 29.-31. mája 2015. Tešiť sa môžeme na historické, moderné i formulové vozidlá.

Slovensko, Česko, Poľsko, Rakúsko, Chorvátsko, Francúzsko, Švajčiarsko a Taliansko, to je osem krajín, ktoré budú mať na kopci Jahodná svoje zastúpenie. Na trati sa predstaví spolu 80 pretekárov, z toho 29 bude zbierať body do FIA International Hill Climb Cup, 14 do FIA Majstrovstiev historických automobilov, 35 do Majstrovstiev Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu, 4 do Majstrovstiev Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu historických automobilov, 16 do Slovenského kopcového pohára a 3 do Slovenskej trofeje v pravidelnosti.

Uvidíme štyroch jazdcov, ktorí v sezóne 2014 získali titul FIA šampióna vo FIA Majstrovstvách historických automobilov. Patria medzi nich Vladimír Koničar v kategórii 1 (BMW, CZE), Marian Czapka (kategória 3, Porsche 928, POL), Petr Tykal (kategória 5, Formula Easter MTX 1-03, CZE). Štvrtým je český jazdec Josef Michl, ktorý si v minulej sezóne vyjazdil najvyšší titul v kategórii 2 na vozidle Porsche 911, avšak v tejto sezóne „prestúpil“ k moderným vozidlám a uvidíme ho na Lotuse Elise. Na historických automobiloch sa predstavia aj štyria slovenskí jazdci - okrem Jána Liptáka a Františka Kmeťa po prvýkrát v tejto sezóne aj Gabika Andrišeková a František Oravec.

O absolútne víťazstvo zabojujú najmä všetci traja jazdci, ktorí tvorili stupne víťazov v minuloročnom FIA International Hill Climb Cup a to Václav Janík na Norme M20FC, jeho tímový kolega Jiří Svoboda na podobnom vozidle či švajčiarsky pretekár Tiziano Riva na Reynarde 92D. Zabudnúť nemôžme na poľského majstra v kategórii 1 - Sebastiana Gąsiora, jazdiaceho pod pseudonymom Dubai, na jeho rýchlom Mitsubishi Lancer Evo 9 či slovenských majstrov – Igora Drotára na Mitsubishi Lancer WRC a Jozefa Béreša na Mitsubishi Lancer Evo 39. Nová konkurencia medzi vozidlami WRC pribudla v triede A+3000, kde sa predstaví Tomáš „Srnka“ Ondrej na Škode Fabia WRC. Jeho najväčšími súpermi budú Talian Rudi Bicciato, maďarský jazdec s chorvátskou licenciou László Hernádi, no samozrejme aj domáci Peter Jureňa či „rallyista“ Tibor Cserhalmi. V skupine E1 nebudú okrem Drotára s Bérešom chýbať ani Peter Lipták, Ján Miloň či Peter Slávik. Medzi silnými dvojkolkami sa „pobijú“ Peter Florek na Nissane 350Z a Martin Juhás na BMW M3.

Náročný súboj čaká aj na jazdcov SKP, kde sa v najsilnejšej triede NP4 stretnú až piati pretekári. Či si svoju vedúcu pozíciu z Oždian ustráži Michal Žiak alebo ho porazí jeden z minuloročných víťazov na Jahodnej – Ján Barica alebo Peter Považan, sa dozvieme už v sobotu, resp. v nedeľu podvečer.

MORIS CUP Jahodná štartuje už v piatok od 9:00 hod. administratívnym preberaním a od 10:00 hod. technickým preberaním súťažných vozidiel. V tento deň sa v nákupnom centre Optima uskutoční aj autogramiáda vybraných jazdcov a to od 16:00 hod. do 18:00 hod. Samotné preteky začnú v sobotu ráno od 7:30 hod. prvou tréningovou jazdou. Prvá súťažná jazda je naplánovaná na 13:30 hod. V nedeľu odštartuje tréningová jazda o polhodinu neskôr, od 8:00 hod. Keďže to bude jediný tréning, prvá súťažná jazda sa uskutoční už o 10:30 hod. Vyhlasovanie výsledkov a odovzdávanie cien je naplánované v sobotu na 19:00 hod. a v nedeľu na 17:00 hod.

Všetky ďalšie informácie, dôležité dokumenty i celý zoznam prihlásených nájdete na oficiálnej stránke Auto Klubu Košice, www.pav.rallye.sk.

Zdenka Tamášová
Tlačové stredisko Moris Cup Jahodná 2015