Na Jahodnej sa predstavia aj historické skvosty

Ako sme už viackrát spomínali, Moris Cup Jahodná 2017 je aj v tomto roku zaradený aj do FIA Historic Hill Climb Championship – FIA Majstrovstiev historických automobilov v pretekoch do vrchu. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, kto v tomto šampionáte môže súťažiť.

FIA Historic Hill Climb Championship je najvyšší seriál vypísaný Medzinárodnou automobilovou federáciou FIA pre športové historické automobily v pretekoch do vrchu.

Historické vozidlá sú rozdelené do piatich kategórií a každá kategória je podľa objemu motora rozdelená do viacerých tried. Každé súťažné vozidlo je zaradené do kategórie podľa svojho veku a homologácie daného typu. Existuje 20 periód a to od prvej periódy „A“ pred 1.1.1905 až po periódu „Z“ od 1.1.1991 do dvoch rokov pred 1.1. bežného roku. Každé vozidlo, ktoré súťaží v medzinárodnom historickom motoršporte, musí mať technický preukaz historického vozidla HTP, ktorý vydáva FIA na návrh národnej asociácie. Každý jazdec musí mať medzinárodnú licenciu jazdca i súťažiaceho. Presné špecifikácie povolených vozidiel a ich úprav sú zverejnené vo FIA predpisoch.

O niečo jednoduchšie je rozdelenie historických vozidielv slovenských národných predpisoch, ktoré sa týkajú len pretekov zaradených do Majstrovstiev Slovenska v pretekoch historických automobilov do vrchu. Vozidlá sú rozdelené do kategórií HK1-HK3 podľa typu karosérie a periódy a následne do tried podľa objemu motora. Tieto vozidlá musia mať platný športový preukaz, technický preukaz historického vozidla alebo národný preukaz historického vozidla.

Historické vozidlá, s ktorými sa na tratiach pretekoch do vrchu stretávame majú často obrovskú historickú hodnotu. Mnohé z nich prešli niekoľkoročným vývojom. Veľmi sa tešíme, že na Jahodnej uvidíme šampionát FIA HHCC už po piatykrát. Aj vďaka tomuto zaradeniu navštívia trať blízko Košíc jazdci z rôznych kútov Európy. Celkovo z trinástich majstrov v šampionáte FIA historických majstrovstiev za posledné štyri roky, by sme na Jahodnej mali vidieť až osem jazdcov.

Predstaví sa napríklad viacnásobný majster kategórie 5, Petr Tykal, s formulkou MTX 1-03, ktorého bude prenasledovať jeho minuloročný premožiteľ Ondřej Chytil na podobnom vozidle. V kategórii 3 by sme mali vidieť všetkých štyroch jazdcov, ktorí tvorili minuloročné „tabuľky“  a bojovali o každý jeden bod. Sú nimi Francúz Jean-Marie Alméras na jeho červenom Porsche 935, Rakúšan Gerald Glinzner na striebornom Porsche 911 Carrera a ďalší dvaja českí pretekári Jiří Kubíček (Škoda 130 RS) a Lukáš Matušek (Škoda 130 RS). S vozidlom Porsche 911 Carrera, ale inej „vekovej kategórie“, sa predstavia aj český jazdec Josef Michl (majster FIA z roku 2014) a vlaňajší FIA šampión kategórie 2, Talian Giuliano Palmieri.

Zabudnúť nemôžeme ani na jazdcov z kategórie 4, kde to spočiatku vyzeralo na rakúsky súboj Reinharda Sonnleitnera (VW Rallyegolf) a Wernera Windsteiga (Citroen AX), ale pravdepodobne im do toho bude hovoriť aj Talian Walter Marelli na svojej placke Lucchini SN 88. Ďalšie mená spomenieme po uzávierke prihlášok, ktorá je už túto stredu 10. mája.

Zdenka Tamášová
Tlačový tajomník Moris Cup Jahodná 2017