Moris Cup Jahodná očami Mareka Eliáša

Spoločnosť Moris Slovakia s.r.o je už osem rokov spoluorganizátorom pretekov automobilov do vrchu Moris Cup Jahodná. Prečo sa predstavitelia tejto firmy rozhodli podporiť slovenský motoršport, prezradil v nasledujúcom rozhovore jej konateľ Ing. Marek Eliáš.

Ako vznikla myšlienka podporiť preteky automobilov do vrchu?
Pred ôsmimi rokmi sme boli oslovení zo strany košického Autoklubu, či by sme nemali záujem podporiť miestnu rally. Tá pre nás vtedy nebola zaujímavá, chceli sme niečo iné, v menšom formáte, ale s veľkou koncentráciou divákov. Preto sme sa rozhodli pre preteky do vrchu a zrodil sa Moris Cup, ktorý sa veľmi úspešne etabloval medzi pretekmi svojho druhu. 

Prečo práve Jahodná?
Jahodná je „náš“ košický kopec a úsek medzi Alpinkou a Jahodnou svojou členitosťou a klopením ponúka ideálne podmienky pre motoristické preteky. Tak z pohľadu divákov, ako z pohľadu pretekárov. Takže rozhodnutie bolo jednoznačné a rýchle. 

Vedeli ste aj predtým niečo o automobilových pretekoch? Máte v nich obľubu?
Samozrejme, že áno, predávame predsa autá . Košice sú z automobilového hľadiska už historicky známe tým, že sa tu organizuje rally – a to už päťdesiat rokov. Ale najbližšie preteky automobilov do vrchu sa konajú až na Dobšinskom kopci vzdialenom sto kilometrov a v čase keď vznikal Moris Cup žiadne obdobné preteky na východe Slovenska neboli, takže sme chceli spraviť radosť nielen sebe, ale aj širokej verejnosti, ktorá podobné akcie obľubuje. 

Aký zmysel má podľa vás rozvoj motoršportu na Slovensku? 
Zvýšený záujem o motoršport zodpovedá celkovému vývoju motorizmu v dnešnej dobe – zatiaľ čo v minulosti mal auto málokto, dnes mladí dosiahnu vek 18 rokov a kupujú si auto, čiže počet aj dynamika vodičov neustále rastie a oveľa viac fanúšikov má možnosť sa motoršportu aj aktívne venovať. Preto v jeho rozvoji vidím veľký význam. 

Aké sú vaše ďalšie aktivity v oblasti podpory športu?
Máme vo firme veľa aktívnych športovcov a fanúšikov, preto celkom prirodzene okrem motorizmu podporujeme aj hokej, cyklistiku, golf, boli sme partnermi bežeckých podujatí. Okrem rozvoja vzťahu k športu u dospelých sme podporili aj športovú škôlku v susedstve našej firmy – deťom sme darovali odrážadlá, keďže považujeme za dôležité podchytiť deti už v tomto veku a vybudovať u nich pozitívny vzťah k športu. 

Minulý rok sme mohli na trati vidieť krásne vozidlo Morris, čo nám o ňom prezradíte?
Mali sme u nás kolegu – vášnivého motoristu – ktorý pracovne cestoval s odťahovkou do Čiech. Zavolal mi odtiaľ a s veľkým nadšením mi oznámil, že má pre nás krásneho veterána vo výbornom stave, Morris Minor, a že ho skrátka musíme kúpiť. Keďže to bol Morris tak sme neváhali a skutočne sme ho kúpili. Po dovezení sme zistili, že z avizovaného výborného stavu zostala len výborná zábavka - po večeroch nám to trvalo dva a pol roka, kým sme ho dali do takého stavu, v akom je dnes.

Na čo všetko sa môžeme tešiť na aktuálnom 8. ročníku Moris Cup Jahodná?
Okrem tradičných klasifikácii sa k nám v aktuálnom ročníku vrátili aj Majstrovstvá Poľska, takže okrem špičkových zahraničných jazdcov z iných krajín opäť uvidíme aj najlepších Poliakov. Spoločnosť mtm nám tiež zapožičiava niekoľko špeciálne upravených špičkových vozidiel, takže ani fanúšikovia značky Audi neprídu skrátka. 

Aké máte plány do budúcnosti ohľadom pretekov do vrchu?
V čase, keď sme s Moris Cupom začínali, sme si povedali, že s pretekmi vydržíme aspoň desať rokov. Z tohto hľadiska už máme k výročiu len krôčik, zostárli sme s Moris Cupom . O dva roky uvidíme, aký bude náš ďalší cieľ. 

Zdenka Tamášová
tlačový tajomník Moris Cup Jahodná 2016