83 prihlásených jazdcov na 9. ročník Moris Cup Jahodná

baner

Na Jahodnej pri Košiciach sa uskutoční už deviaty ročník obľúbených pretekov automobilov do vrchu Moris Cup Jahodná. Prihlasovanie na súťaž bolo ukončené, a preto sa môžeme pozrieť na niekoľko štatistických údajov.

Preteky Moris Cup Jahodná sú v roku 2017 zaradené do FIA majstrovstiev historických automobilov v pretekoch do vrchu (HHCC), FIA medzinárodného pohára (IHCC), Majstrovstiev Slovenska (MSR), Majstrovstiev Slovenska historických automobilov (MSR-H), Slovenského kopcového pohára (SKP) a Slovenskej trofeje v pretekoch pravidelnosti historických automobilov (ST HP). Aj napriek tomu, že súťaž v tejto sezóne nie je zaradená do poľského šampionátu, zoznam prihlásených obsahuje až 83 mien jazdcov z ôsmich krajín Európy. Mnoho z nich navštívi trať na košickej Jahodnej po prvýkrát!

Do šampionátu FIA HHCC sa prihlásilo 25 jazdcov, do FIA IHCC 37, do Majstrovstiev Slovenska 38, Majstrovstiev Slovenska historických automobilov 6, Slovenského kopcového pohára 6 a Slovenskej trofeje pravidelnosti 2 jazdci. Tieto počty dokopy dávajú viac ako 83 a to z jediného dôvodu, že niektorí z nich štartujú vo viacerých šampionátoch. Okrem domácich jazdcov dorazia na Jahodnú aj pretekári z Poľska, Českej republiky, Rakúska, Francúzska, Talianska, Chorvátska a Bulharska, takže štartovná listina je naozaj rôznorodá. A rôznorodá bude aj súťažnými vozidlami. Obsahuje totiž najviac vozidiel typu „placka“ a „formula“ v histórii. Medzi modernými vozidlami ich nájdeme v počte deväť a medzi historickými ďalších sedem. Mená ako Václav Janík, Dušan Nevěřil či Jiří Svoboda musí poznať každý znalec pretekov automobilov do vrchu, pretože sú známe v celej Európe. Rovnako tak známymi sú napríklad aj Uberto Bonucci, Jean-Marie Alméras, Marian Czapka, Giuliano Palmieri a mnohí ďalší, ktorí u nás odštartujú.

V tomto roku výrazne klesol počet jazdcov v Slovenskom kopcovom pohári. Dôvod je najmä ten, že bezpečnostné požiadavky na jazdcov sú v šampionáte a v pohári už takmer vyrovnané, a tak sa mnohí rozhodli prestúpiť do Majstrovstiev Slovenska. Na Jahodnej tak v kopcovom pohári odštartuje len šestica jazdcov, pričom štyria z nich sú domáci pretekári, ktorí pravdepodobne nebudú štartovať na všetkých súťažiach z tohtoročného kalendára PAV. Ak sa pozrieme na historikov, tých je na slovenských kopcoch všeobecne málo. Na Jahodnej by sa ich malo predstaviť šesť, z ktorých dvaja sú českí jazdci. V slovenskej trofeji pravidelnosti, kde nejde o to byť najrýchlejší, ale najpresnejší, uvidíme dve Lancie Delty za volantom s Lukášom Gállikom a Marcelom Beníkom.

Kompletný zoznam prihlásených nájdete na oficiálnej stránke prihlásených pav.rallye.sk.

Zdenka Tamášová
Tlačový tajomník Moris Cup Jahodná 2017