10. Moris Cup Jahodná s osemdesiatkou prihlásených jazdcov

Bonucci

80 jazdcov z ôsmich krajín Európy sa stretne najbližší víkend na pretekoch automobilov do vrchu na kopci Jahodná pri Košiciach. Okrem trate dlhej 4 750 metrov budú zrejme súperiť aj s daždivým počasím.

Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Taliansko, Rakúsko, Švajčiarsko a Bulharsko budú mať svoje zastúpenie na jubilejnom 10. ročníku Moris Cup Jahodná, ktorý sa uskutoční už v najbližšie dni 18.-20. mája. Toto bohaté obsadenie zabezpečilo zaradenie pretekov okrem slovenského šampionátu a kopcového pohára aj do Medzinárodného pohára v pretekoch do vrchu (FIA IHCC) a FIA Majstrovstiev historických automobilov (HHCC). Na trať na Jahodnej sa predvedú jazdci, ktorých sme tu už mali niekoľkokrát možnosť vidieť, ale aj úplní nováčikovia.

V rámci FIA Majstrovstiev historických automobilov zabojuje o body 18 pretekárov. Medzi nimi nechýba trojica jazdcov, ktorí nevynechali ani jeden ročník Moris Cup Jahodná a to Petr Tykal, Vladimír Koničar a Marian Czapka. Na trati by sme mali vidieť aj rýchleho Taliana Uberta Bonucciho na Oselle PA9/90 nasledovaného jeho krajanom Robertom Gornim na Oselle PA N. Zbierať body do HHCC budú aj dvaja Slováci a to Miroslav Čiliak na Metalexe MTX 1-06 a Tomáš Beník na Lancii Beta Coupé. Medzi historikmi sa predstavia aj František Oravec na Škode 130 RS a Ján Ondrejka na Škode 200 RS. Tí sú zaradení do Majstrovstiev Slovenska historických automobilov.

Do Medzinárodného pohára v PAV sa prihlásilo 28 jazdcov. V zozname nám žiaľ chýba najúspešnejší jazdec tohto kopca Václav Janík, ktorý žiaľ v tom istom termíne štartuje na okruhoch v Rakúsku. Jeho miesto na najvyššom stupienku sa bude snažiť obsadiť najmä trojica jazdcov na vozidlách typu placka a to Čech Petr Vítek na Oselle PA30 a dvaja Slováci – Tomáš Ondrej na Tatuus PY012 a Denis Suja na Tatuus FR2000. Do poradia by však mohlo prehovoriť počasie, ktoré dokáže zmeniť podmienky na trati z minúty na minútu. Ale určite aj veľké jazdecké zručnosti a silné vozidlá Igora Drotára, Věroslava Cvrčeka či Dubaia. Veľkým prekvapením na uplynulom kopci v poľskej Zaluzi bol aj švajčiarsky mladík Ronnie Bratchi, od ktorého môžeme taktiež očakávať útok na najvyššie pozície. Menovaní jazdci s výnimkou Víteka a Bratchiho budú zbierať aj body v Majstrovstvách Slovenska. Tie aktuálne po troch súťažných dňoch vedie Igor Drotár, ktorý bude určite chcieť svoj náskok na druhého Cvrčeka zvýšiť.

Nespomenutý zostal ešte Slovenský kopcový pohár, kde zabojuje 10 pretekárov. Je náročné odhadnúť, ktorý z nich bude najúspešnejší, pretože sa medzi nimi nachádzajú viacerí nováčikovia a to v najsilnejšej triede dvojlitrov. 

Kompletný zoznam prihlásených jazdcov aj s harmonogramom technického preberania je zverejnený na oficiálnej webstránke 10. Moris Cup Jahodná pav.rallye.sk.

Zdenka Frývaldská
Tlačový tajomník 10. Moris Cup Jahodná