Jahodnú v sobotu ovládol Švajčiar Tiziano Riva

Dve tréningové a dve súťažné jazdy dnes absolvovali jazdci pretekov automobilov do vrchu na kopci MORIS CUP Jahodná 2015. Absolútne prvenstvo na trati dlhej 4 750 metrov si vyjazdil švajčiarsky pretekár Tiziano Riva.

75 jazdcov odštartovalo do prvého súťažného dňa na kopci MORIS CUP Jahodná pri Košiciach, ktorý bol dnes zaradený do FIA Historic Hill Climb Championship, FIA International Hill Climb Cup, Majstrovstiev Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu historických automobilov, Slovenského kopcového pohára a Slovenskej trofeje – pretekov historických automobilov do vrchu pravidelnosti. Od rána prialo jazdcom príjemné slnečné počasie, ktoré na trať prilákalo aj veľké množstvo divákov.

Najrýchlejšie časy dosahoval počas celého dňa Tiziano Riva na Reynarde 92D, ktorý po odstúpení Václava Janíka kvôli odpadnutej hadici z turba stratil najväčšieho súpera. Jeho najlepší čas s hodnotou 1:51.515 bol len o tri sekundy pomalší ako je rekord trate a to aj napriek tomu, že Švajčiar štartoval na tejto trati po prvýkrát. Sám však povedal, že ku rekordu trate mal ešte ďaleko. „Som tu po prvýkrát, prišiel som sem kvôli európskemu poháru. Môj najväčší súper vypadol, takže to bol pekný deň. Auto je veľmi dobré, nemal som žiadny problém. Mohol by som sa ešte zrýchliť, keby som mal kratšiu prevodovku, ale na rekord by to nebolo, pretože tento povrch nie je pre moje auto veľmi vhodný.“ Rivu v absolútnom poradí na stupňoch víťazov doplnili Petr Trnka a Jiří Svoboda, obaja na Norme M20F. Všetci traja spomínaní jazdci tvorili zároveň najvyššie umiestnenia v Medzinárodnom FIA pohári.

Na trati sa dnes predstavilo aj 14 jazdcov FIA Historických majstrovstiev v pretekoch automobilov do vrchu. Medzi nimi si prvé miesto odniesol francúzsky pretekár Jean-Marie Alméras na Porsche 935. Aj keď v prvej súťažnej jazde mu patrilo až piate miesto, v druhej jazde sa dokázal výrazne zlepšiť a „vyšplhať“ až na najvyšší stupienok. Dohnať sa ho snažili Petr Tykal na Formule Easter MTX 1-03 a aj Jiří Kubíček na Škode 130 RS, avšak napokon sa museli zmieriť s druhou, resp. treťou priečkou. Spomedzi slovenských historikov sa dnes najlepšie darilo Františkovi Oravcovi na Škode 130 RS.

V rámci Majstrovstiev Slovenska bojovalo o body do celoročného hodnotenia 34 jazdcov. Vďaka drobnému „technickému“ problému uľahčil Igorovi Drotárovi cestu za najlepším výsledkom Jozef Béreš. „Veľmi som sa tešil na súboj v triede E1, no v prvej súťažnej jazde mi začalo vytláčať predok auta a v mieste, kde sa zužuje cesta som zatočil a skoro buchol do zvodidiel. Myslel som si, že mám defekt a dával väčší pozor až do cieľa. V servise som zistil, že predné pneu už nemajú dezén, tak som ich vymenil a v druhej jazde to už bolo stokrát lepšie. Je to druhé miesto, ale teším sa na zajtrajší deň.“ Svoju radosť z prvého miesta neskrýval Prešovčan na Mitsubishi Lancer WRC: „Bol to nádherný súboj, som veľmi rád, že sa nám podarilo zvíťaziť a získať cenné body. Auto fungovalo, mal som z toho dobrý pocit, konkurencia bola vynikajúca, atmosféra dobrá, preteky prebiehali v pohode. Som pripravený a odhodlaný na zajtrajší boj, na ktorý sa úprimne teším“, zhrnul Igor Drotár. Body za tretie miesto v slovenskom šampionáte si pripísal Tomáš Ondrej na Škode Fabia WRC.

Na Jahodnej nechýbal ani Slovenský kopcový pohár. Jeho prvý súťažný deň najlepšie vyšiel Jánovi Baricovi na Subaru Impreza. Druhé miesto obsadil Michal Žiak na Mitsubishi Lancer Evo 8 a tretie miesto Stanislav Krivák s Peugeotom 306. „Najpravidelnejším“ jazdcom v Slovenskej trofeji pravidelnosti bol po úspechu v Ožďanoch aj tentokrát Ľudevít Matuška na jeho Fiate CC Zero.

Celkové výsledky 1. súťažného dňa

Absolútne poradie + FIA International Hill Climb Cup
1. RIVA Tiziano, REYNARD 92D 3:44.117
2. TRNKA Petr, NORMA M20F +12,906
3. SVOBODA Jiří, NORMA M20F +14,361
4. DROTÁR Igor, MITSUBISHI Lancer WRC +22,730
5. BÉREŠ Jozef, MITSUBISHI Lancer Evo III +23,908

Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu
1. DROTÁR Igor, MITSUBISHI Lancer WRC 4:06.847
2. BÉREŠ Jozef, MITSUBISHI Lancer Evo III +1,178
3. ONDREJ Tomáš, ŠKODA Fabia WRC +3.805
4. MILOŇ Ján, ŠKODA Fabia WRC +10,921
5. MAJERČÁK Vlastimil, MITSUBISHI Lancer EVO IX +14,819

FIA Historic Hill Climb Championship
1. ALMERÁS Jean-Marie, PORSCHE 935 4:45,684
2. TYKAL Petr, F-EASTER MTX 1-03 +4,079
3. KUBÍČEK Jiři, ŠKODA 130 RS +4,654
4. CZAPKA Marian, PORSCHE 928 +5,977
5. GLINZNER Gerald, PORSCHE 911 Carrera +11,012

Slovenský kopcový pohár
1. BARICA Ján, SUBARU Impreza 4:39.529
2. ŽIAK Michal, MITSUBISHI Lancer Evo VIII +1,847
3. KRIVÁK Stanislav, PEUGEOT 306 +6,556
4. DUBOCZI Jaroslav, SEAT Leon +8,653
5. CEHULA Ján, SUBARU Impreza +9,800

Zdenka Tamášová
Tlačové stredisko Moris Cup Jahodná 2015